2024 Rep Team Evaluations


2024 Rep Team Evaluations (AA and AAA)

Updated March 1, 2024 3:25 pm

The Rep Team Evaluation Schedule is posted below.  All evaluation sessions will take place at Millar Field House - MFH (215 Sturgeon Road, St Albert) and Servus Place (400 Campbell Road, St. Albert).

For all athletes, we remind you all about some of the requirements for evaluations:

  • Please arrive early enough to get checked in, but not too early when at MFH as space does not permit.
  • Clean, indoor shoes only at both facilities. No cleats at either facility.
  • Please ensure athletes have all their equipment (ball gloves, batting helmets, athletic protection (jock or jill) and their name is on their stuff)
  • Athletes can bring their own bats, if they do not have a bat there will be some there.
  • Please ensure your athlete has water with them. No food permitted at either facility during evaluations.
  • Sr Rep Director (15U & 18U)- Tony Golab - srrepdirector@stalbertbaseball.com
  • Jr Rep Director (11U & 13U) - Russ Paterson - jrrepdirector@stalbertbaseball.com 

**Sessions at Millar Field House and Servus may be broken down into timeframes to accommodate group size.  More communication on this closer to Evaluations.**

Due to the confined space inside the Millar Field House spectators are not permitted. Thank-you for your cooperation.

18U

Date Time  Group          Place
Saturday, March 2  4:30 - 6:00 pm  Group 1 Millar Field House
  6:10 - 7:40 pm Group 2 Millar Field House
  7:50 - 9:20 pm Group 3 Millar Field House
Sunday, March 3 6 - 7:30 PM All Servus
Tuesday, March 5 4:30 - 9:30 PM TBA Millar Field House

18U Groups for February 29 Eval Session  

*if your name is missing from the group list contact Tony Golab by text or email right away

Group 1  
RYKKIN ABBOTT
HUDSON BARBER
JARRIK BERARD
CHASE BRUNEAU
EMERSON ELLIS
DEREK GEHL
COLE GROFF
NICK HAMPTON
JON HARLEY
CHRISTOPHER MENARD
NICHOLAS KLEMMER
JACOB LAVOIE

 

Group 2  
TEAGEN COLFORD
KAYDEN DUSTERHOFT
EVAN GUNDERSON
BRAYDEN KRAMM
EASTIN STORSETH
LUKE PROSTEBBY
GRAYSON  RAHN
BRODY RUSHTON
AIDAN SCHERER
RYAN SHUMARD
MAXUM SHYMKO
HUDSON KOZICKI

 

Group 3  
DAYNE LISKE
CARTER MOFFAT
NOAH SAIDLER
RILEY SINCLAIR
JETT SINCLAIR
KAIDEN SKUTA
LOGAN SLENO
GARRETT SOWA
NATE SURMON
EVAN WATSON
GRADY WHEELER
MATTHEW WILLMETS
LOGAN WOODBURN
TYLER WOODBURN
CHARMAYNE GERVAIS

 

15U

Date Time Place
Monday, March 4 5 - 6:30 PM Servus
Wednesday, March 6 5 - 6:30 PM Servus
Thursday, March 7 4:30 - 9:30 PM Millar Field House
Saturday, March 9 4:30 - 9:30 PM Millar Field House
Sunday, March 10 4:30 - 9:30 PM Millar Field House

13U

Date Time Place
Monday, March 11 5 - 6:30 PM Servus
Wednesday, March 13 5 - 6:30 PM Servus
Thursday, March 14 4:30 - 9:30 PM Millar Field House
Saturday, March 16 4:30 - 9:30 PM Millar Field House
Sunday, March 17 4:30 - 9:30 PM Millar Field House

11U

Date Time Place
Sunday, March 17 11 AM - 4 PM Millar Field House
Monday, March 18 5 - 6:30 PM Servus
Wednesday, March 20 5 - 6:30 PM Servus
Thursday, March 21 4:30 - 6:30 PM Millar Field House

All evaluations will be done before Spring Break.

RAMP Registration

Join thousands of association partners using RAMP Registration Solutions.

More Information

RAMP Official Assigning

#1 with Officials...for very good reasons.

More Information

RAMP Websites

Manage your identity from the palm of your hand to the top of your desk.

More Information

RAMP Team App

Keep your coaches, parents, athletes, and fans connected, seamlessly.

More Information